Mleko i jego przetwory w produkcji gastronomicznej

Pobierz

Nazwa - Technologia gastronomiczna z towaroznawstwem Żywienie i usługi gastronomiczne cz.1 Kwalifikacja T.6 Sporządzanie .Technologia gastronomiczna z towaroznastwem Poradnik metodyczny Rea.. Żywność.. Spożywcze - pasteryzowane - sterylizowane UHTPrzedstawia procesy technologiczne stosowane w produkcji gastronomicznej.. W szeroko pojętej gastronomii, szczególnie w kręgu krajów europejskich popularnością cieszą się głównie jogurty, sery, masła, śmietany i śmietanki oraz mleko spożywcze i napoje mleczne.. Kucharstwo.. Jakie zanieczyszczenia mogą występować w mleku i jakie ma to znaczenie dla jego6.2 Przetwory owocowe i ich zastosowanie w żywieniu 6.3 Potrawy i napoje z owoców i przetworów owocowych .. Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.Jest produktem mlecznym, otrzymywanym poprzez odwirowanie mleka surowego, stanowiąca półprodukt do produkcji takich artykułów jak: śmietana, masło czy lody.. Etapy produkcji ciasta: Przesiewanie mąki, w celu usunięcia ewentualnych zanieczyszczeń i46.. Desery 4 11.MLEKO I JEGO PRZETWORY MLEKO WARTOŚĆ ODŻYWCZA I SKŁAD CHEMICZNY MLEKA Mleko - jest wydzieliną gruczołu mlecznego ssaków Podstawowymi składnikami mleka są : Białka 3,4% Tłuszcze 2% Cukrowce 4,9% Składniki mineralne Witaminy Woda.. poleca 83 % Rodzaje zakładów gastronomicznych i rodzaje serwosów 1.Przede wszystkim jest ono niezastąpionym źródłem wapnia oraz bardzo dobrym źródłem pełnowartościowego białka i witamin z grupy B. Pod względem zawartości wapnia, mleka nie moŜna zastąpić innym produktem, poniewaŜ w Ŝadnym z produktów ten pierwiastek nie występuje w tak duŜych ilościach i tak łatwo przyswajalnej postaci.MLEKO I JEGO PRZETWORY MLEKO WARTOŚĆ ODŻYWCZA I SKŁAD CHEMICZNY MLEKA Mleko - jest wydzieliną gruczołu mlecznego ssaków Podstawowymi składnikami mleka są : Białka 3,4% Tłuszcze 2% Cukrowce 4,9% Składniki mineralne Witaminy Woda..

Temat wykładu: Mleko i jego przetwory w technologii gastronomicznej.

100C i przewozi do zlewni, gdzie jest poddane badaniom organoleptycznym i fizykochemicznym.. -białko mleka jest najtańszym pełnowartościowym białkiem pochodzenia zwierzęcego.Ocena towaroznawcza mleka i jego przetworów oraz ich za- stosowanie w produkcji gastronomicznej 8 6.. Sosy gorące 12 9. .. mleka 1,02 -1,033 g/cm3 Zebranie z mleka tluszczu zwieksza jego .Mleko i jego przetwory w zywieniu czlowieka - test Test obejmuje pytania z tematu:7.. PODSTAWOWE POJECIA ProcesProces produkcji produkcji w gastronomii to zbior swiadomych czynnosci.. Kefir otrzymuje się z mleka pasteryzowanego przez dodatek pleśni kefirowych a) tak b) nie 48.. Zmiany zachodzące w mleku pod wpływem gotowania.. Szczegółowo omawia ocenę towaroznawczą i zastosowanie tłuszczów spożywczych, warzyw, ziemniaków, grzybów, owoców, mleka oraz przetworów mlecznych w technologii gastronomicznej.. Ocena towaroznawcza zbóż i przetworów zbożowych oraz ich zastosowanie w produkcji gastronomicznej 32 10 8.. 9.Mikroflora mleka W mleku występuje wiele drobnoustrojów, które albo .Mleko i przetwory mleczarskie 1.. Na czym polega ocena jakości mleka.. Sporządzanie potraw i napojów.Dopuszczony do użytku szkolnego.. Sosy zimne 16 7..

2 Zastosowanie mleka i przetworów mlecznych w produkcji gastronomicznej 8.

Głównym surowcem do produkcji bryndzy jest mleko kozie a) tak b) nie 49.. Mleko .Podstawowe przepisy i normy obowiązujące w gospodarce żywnościowej .. 8.Wartość energetyczna mleka zależy od zawartości tłuszczu i może wynosić od 64 kcal/100g (mleko o zawartości 3,5% tłuszczu) do 40 kcal/100g (mleko zawierające 0,5% tłuszczu).. Występuje ono w następującym asortymencie: mleko pasteryzowane o zawartości 0%, 0,5%, 1,5%, 2%, 3,2% tłuszczu, mleko w proszku, mleko zagęszczone słodzone i niesłodzone.jego przetwory W dokumencie DARIUSZ MĄCZKA,ĆWICZENIA I ZADANIA Z TECHNOLOGII GASTRONOMICZNEJ Z TOWAROZNAWSTWEM (Stron 34-81) 2.Opisz elementy produkcji mleka A- oczyszczanie mlekaSzukasz prac z Ocena towaroznawcza mleko i jego przetwory z przedmiotu Technologia gastronomiczna?. 56: Ocena towaroznawcza i zastosowanie tłuszczów spożywczych w technologii .. kapusta kapusta czerwona karotenu koperek kwas kwas cytrynowy kwasów kwasu łyżka majonez .Opracowanie publikacji : mgr inż. Dariusz Mączka , nauczyciel przedmiotów zawodowych gastronomicznych Materiały przeznaczone do bezpłatnego użytku i rozprowadzaniaPrzyjmuje się, że dziennie powinno się spożywać 2-3 porcje nabiału, które pokrywają do 80% zapotrzebowania na wapń (jedna porcja to np. 1 szklanka (200 ml) mleka kefiru lub jogurtu, 280-400 g sera twarogowego półtłustego lub 1 plaster (30 g) żółtego sera..

Ocena towaroznawcza jaj i ich zastosowanie w produkcji ga- stronomicznej.

wykorzystać mleko i jego przetwory do porównać wartość odżywczą serów twarogowych, topionych znać etapy produkcji sera podpuszczkowegoGluten nadaje ciastu elastyczność i sprężystość występuje w ciastach w postaci siatki, w oczkach, której są zamknięte ziarna skrobi i pozostałe składniki .. 32: Przyprawy .. Sery twarogowe mają duże znaczenie w żywieniu ludzi chorych i dzieci a) tak b) nie 50.. Wszystkie produkty z tej grupy otrzymywane są z mleka surowego.Cel ogólny - uczeń potrafi wymienić przetwory z mleka, wie jakie jest zastosowanie w produkcji gastronomicznej serów podpuszczkowych i twarogowych.. Zupy.. Zastosowanie mleka i jego przetworów w produkcji gastronomicznej podręcznik Tabela 7.1 str. 94 - 95.. Z mleka słodkiego sporządza się kisiele mleczne a) tak b) nie 47.. Treści nauczania: Mleko - skład chemiczny, zastosowanie w technologii gastronomicznej, mleczne napoje fermentowane, twarogi, sery dojrzewające oraz mleczne produkty wysokotłuszczowe - charakterystyka i zastosowanie technologii sporządzania potraw.. Sprawdź w Sciaga.pl.. Charakterystyka mleka: -jest wydzieliną gruczołów mlecznych samic,ssaków..

Dlaczego mleko i jego przetwory są dla człowieka niezbędne?.....

Cele szczegółowe - uczeń: • zna przetwory z mleka • wie, co to jest ser • potrafi dokonać podziału serów • potrafi scharakteryzować i dokonać podziału serów podpuszczkowych i twarogowychmleko krowie, a w dużo mniejszym stopniu kozie i owcze.. Mleko po uboju cedzi się w celu usunięcia zanieczyszczeń mechanicznych, a następnie schładza się do tem.. GastronomiaMetodykaSzkoły zawodoweLiceum i technikum.. W obrocie towarowym i mowie potocznej przez mleko rozumie się wyłącznie mleko krowie.. Mleko i przetwory mleczne 7.1 Sposoby podawania serów 7. a) na powierzchni tworzy się kożuch ( to białka .Następna część lekcji polega na prawidłowym określeniu etapów produkcji mleka w grupach (2 - osobowe).. Ostatnim etapem lekcji jest praca z kartą pracy i ocena organoleptyczna mleka.. Surowe 2.. Siatka glutenowa ułatwia zatrzymywanie gazów, przez co ciasto staje się pulchne.. Poradnik metodyczny dla nauczyciela zawiera:- cele i zadania w nauczaniu technologii gastronomicznej z towaroznawstwem- podział materiału nauczania- nauczycielski plan wynikowy- uwagi do realizacji materiału nauczania- przedmiotowy system .. Nauczyciel omawia proces produkcji i przypomina wcześniej poznane hasła.. Następnie mleko jest transportowane do zakładu mleczarskiego i po przeprowadzeniu wstępnych badań poddane normalizacji, pasteryzacji i homogenizacji.Mleko Mleko i przetwory mleczne to bardzo urozmaicona grupa produktów spożywczych.. Tutaj znajdziesz największa bazę wypracowań, konspektów, streszczeń i pomocy szkolnych w Polsce.. a) narzędzia do krojenia serów - podręcznik Ryc. 7.1, str. 92 .. Rodzaje mleka: 1.. Pamiętajmy też, że wapń w diecie nie pochodzi wyłącznie z mleka i .gastronomicznej mleka i jego przetworow 5.1.. Jaja 8.1 Ocena świeżości jaj 8.2 Przetwory z jaj 8.3 Zastosowanie jaj w technologii .Opis - Podręcznik do nowej podstawy programowej przeznaczony do nauczania zawodu technik żywienia i usług gastronomicznych w zakresie kwalifikacji T.6.. -ułatwia zachowanie równowagi kwasowozasadowej ustroju.. Ciasta 24 10.. Śmietana ukwaszona Stanowi podstawowy składnik wielu dań, podobnie jak jogurt.Komentarze.. 1.Ocena towaroznawcza mleka..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt